• Predajňa: Hlavná 181/13, 900 42 Dunajská Lužná
  • Pondelok-Piatok: 9:00-18:00, Sobota-Nedeľa: 9:00-16:00
  • +421 911 169 501

OLIVOVNÍK

OLIVOVNÍK

Image

Warning: Undefined variable $content_html in /data/5/c/5c28d7d8-4386-4318-b4be-f208b889ffba/exoticgarden.sk/web/wp-content/themes/inoterior/template-parts/imagebox/imagebox.php on line 12

Warning: Undefined variable $button_html in /data/5/c/5c28d7d8-4386-4318-b4be-f208b889ffba/exoticgarden.sk/web/wp-content/themes/inoterior/template-parts/imagebox/imagebox.php on line 13

EXOTIC GARDEN

OLIVOVNÍK EURÓPSKY

Oliva európska alebo staršie olivovník európsky (Olea europaea) je vždyzelený strom pôvodom z Ázie. Jeho plody, olivy sa používajú ako ovocie.
Rodiť začína asi po siedmich rokoch po vysadení. Okolo dvadsiateho roku poskytuje olivovník bohatú úrodu. Po 150 rokoch úroda olív klesá. Najstaršie stromy majú až 1000 rokov. Dnes sa olivy pestujú hlavne v Stredomorí a v Kalifornii. Vyrába sa z nich veľmi kvalitný olivový olej a používajú sa v rôznych jedlách. Kvality olív a olivového oleja používali už starovekí Gréci.
Najlepšie sa mu darí na miestach so stredomorským podnebím s vlhkými zimami a horúcimi suchými letami. Je veľmi odolný, dokáže prežiť v náročných podmienkach, ako je sucho, vysoké teploty a zlá pôda. Pre primeraný rast potrebuje priemernú dennú teplotu okolo 15-20°C. Je čiastočne mrazuvzdorný, v zime by mal zniesť pokles teplôt do -8°C. Mráz na jar však môže poškodiť mladé výhonky a kvety a koncom jesene zas dozrievajúce plody.
Vyhovujú mu dobre odvodnené, dobre prevzdušnené piesčité aj kamenisté hlboké pôdy s dostatkom organickej hmoty a dobre zásobené dostupnými živinami. Normálne však olivovníky rastú na skalnatých svahoch s chudobnou pôdou. Tolerujú aj zasolené alebo zásadité pôdy. Olivovník neznesie podmáčané pôdy.
Považuje sa za druh odolný voči suchu, pretože sa mu darí v oblastiach s častým vodným stresom (stredomorské podnebie). Dodatočná závlaha len ku koreňom je žiadúca hlavne počas kvitnutia a násady plodov na konci jari a v lete, ak chceme dosiahnuť čo najlepšiu úrodu. Vysoká vlhkosť vzduchu nie je pre olivovník prospešná, pretože uľahčuje rozvoj chorôb.

ODPORÚČANIE

Ak olivovník pestujete v kvetináči, veľkosť kvetináča by mala byť rovnaká, ako je priemer koruny olivovníka.

Máte otázku k ponúkaným produktom alebo službám?

Neváhajte nás kontaktovať.