• Predajňa: Hlavná 181/13, 900 42 Dunajská Lužná
  • Pondelok-Piatok: 9:00-18:00, Sobota-Nedeľa: 9:00-16:00
  • +421 911 169 501

WASHINGTONIA ROBUSTA

WASHINGTONIA ROBUSTA

Image

Warning: Undefined variable $content_html in /data/5/c/5c28d7d8-4386-4318-b4be-f208b889ffba/exoticgarden.sk/web/wp-content/themes/inoterior/template-parts/imagebox/imagebox.php on line 12

Warning: Undefined variable $button_html in /data/5/c/5c28d7d8-4386-4318-b4be-f208b889ffba/exoticgarden.sk/web/wp-content/themes/inoterior/template-parts/imagebox/imagebox.php on line 13

EXOTIC GARDEN

WASHINGTONIA ROBUSTA

Washingtonie preferujú teplé a suché podnebie. Sú vhodné pre pestovanie v oblastiach s miernym a teplým podnebím, kde teploty zriedka klesajú pod bod mrazu. Ideálne teplotné rozpätie pre rast Washingtonie je približne 15-35 °C. Všeobecne udávaná maximálna odolnosť voči mrazu je -10°C, avšak pri teplote -4°C listy začínajú omŕzať. Preto je nevyhnutné palmu zazimovať a zabezpečiť ju pred mrazom. Pri výsadbe do voľnej pôdy na Slovensku odporúčame vykurovanie silnejšími výhrevnými káblami.
Slnečné svetlo: Palma Washingtonia potrebuje dostatok slnečného svetla. Vysádzajte ich na miestach, kde majú prístup k priamemu slnečnému žiareniu aspoň niekoľko hodín denne. To im pomôže rásť zdravo a rozvinúť ich charakteristický vzhľad.
Pôda: Washingtonie preferujú dobre priepustné pôdy s dobrou odvodnenosťou. Sú schopné rásť aj v suchých podmienkach, nakoľko isú to púštne a suchomilné rastliny. Ideálne je mať pôdu s vyšším obsahom piesku a organických hmôt. Pred výsadbou môžete pridať do pôdy kompost alebo hnojivo, aby sa zlepšila jej kvalita a živiny.
Zalievanie: Aj keď sú Washingtonia palmy odolné voči suchu, je dôležité ich pravidelne zavlažovať, najmä počas horúcich a suchých období. Doprajte im bohatú zálievku a to buď na konci dňa, alebo skoro ráno pred východom slnka. Na druhej strane je dôležité zabrániť nadmernému zavlažovaniu, ktoré by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Uistite sa, že pôda je schopná odtekať prebytočnú vodu.
Hnojenie: Pravidelné hnojenie je nepochybne prospešné pre zvýšenie zdravia, kondície, rastu či samotného vzhľadu rastliny. Používajte vyvážené hnojivo s vyšším obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Hnojenie môže byť vykonávané raz za mesiac počas obdobia rastu, tzn. od začiatku marca do konca októbra. V zimných mesiacoch sa washingtonia nachádza vo fáze vegetačného kľudu – okrem zálievky obmedzujeme aj hnojenie.
Ochrana pred mrazom: V chladnejších oblastiach je dôležité chrániť Washingtoniu pred extrémnymi mrazovými podmienkami. Ak pestujete washingtoniu v kvetináči, stačí ju jednoducho premiestniť do interiéru na chladnejšie miesto, kde je dostatok svetla a teplota nepresahuje +10 °C.
Palmy vysadené vo voľnej pôde v teplejších oblastiach Slovenska, kde teplota vzduchu počas zimy nezvykne klesať hlboko pod -15 C stačí na zazimovanie použiť netkanú textíliu, ktorou obalíme celú rastlinu – od spodnej časti kmeňa až po úplný vrch listov palmy.
V chladnejších oblastiach je nutné washingtoniu zazimovať precíznejšie, a to pomocou výhrevných káblov a špeciálnych polykarbonátových krytov. Teplota v tomto zimnom zábale nesmie klesnúť dlhodobo pod bod mrazu. Úplné odzimovanie paliem uskutočňujeme až po skončení posledných jarných mrazov.

ODPORÚČANIE

Pravidelne odstraňujte suché a odumreté listy, aby ste udržali rastlinu čistú a zabránili možnému rozširovaniu škodcov.

Máte otázku k ponúkaným produktom alebo službám?

Neváhajte nás kontaktovať.